Czym jest lacrosse?

Lacrosse to sport drużynowy, w którym punkty zdobywa się trafiając do bramki przeciwnika niewielką piłką – wielkości tenisowej, ale odlaną z mieszanki gumy i kauczuku. Piłki nie wolno jednak dotykać rękoma! Każdy z zawodników wyposażony jest w kij zakończony plastikową „główką” z zamocowaną siatką. Za pomocą kija piłkę podaje się do kolegi z drużyny, strzela na bramkę, podnosi ją z ziemi, a także odbiera przeciwnikowi. Gracz nie ma ani limitu kroków z piłką w kiju, ani ograniczonego czasu jej przytrzymywania. W grze dopuszczona jest gra ciałem i atakowanie rywala kijem, w celu zabrania mu piłki – podczas meczów dochodzi do wielu widowiskowych starć. Dzięki wysokiej prędkości zarówno lotu piłki, jak i samej rozgrywki lacrosse nazywa się często „najszybsza grą na dwóch nogach”. Nazwa pochodzi z języka francuskiego i oznacza „zakrzywiony kij” – nadali ją francuscy misjonarze, kiedy podpatrzyli rozgrywkę u północnoamerykańskich Indian, zamieszkujących tereny obecnej Kanady. Co ciekawe, dla Rdzennych Amerykanów lacrosse nie był jedynie sportem – pełnił także rolę treningu wojennego, metody rozwiązywania sporów, a niekiedy i magicznego obrzędu.

Także tego…

Kosynierzy Wrocław awangardą sportów niszowych

Kosynierzy Wrocław pojawili się na sportowej mapie stolicy Dolnego Śląska i całego kraju 8 marca 2008 r. Od tamtej pory udało się wywalczyć aż siedem tytułów Mistrz Polski: w latach 2012, 2013, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019. W ubiegłorocznych rozgrywkach (ze względu na panujące warunki zorganizowanych w formie „olimpijskiej”, sześcioosobowej) „Kosy” wywalczyły pierwszy w historii Puchar Polski.

Misją Kosynierów jest dalsza dominacja na polskiej scenie lakrosowej, popularyzacja dyscypliny i ciągły rozwój. Klub szkoli młodzież w trzech lokalizacjach we Wrocławiu, organizuje co roku największy turniej w środkowej Europie (Silesia Cup) i jest otwarty na wszelkie formy współpracy. W najbliższych latach (zależnie od możliwości swobodnego przemieszczania się w Europie) zawodnicy z Wrocławia, stanowiący także trzon Reprezentacji Polski, planują walkę o trofea także na poziomie kontynentalnym!

W razie jakichkolwiek pytań i propozycji, zachęcamy do kontaktu pod adresem kontakt@kosynierzy.wroclaw.pl!

„1, 2, 3 – Kosy!”

Proces rekrutacji do drużyny

Nasze rekrutacje odbywają się dwa razy w roku – na wiosnę i na jesień, obejmują 8 treningów i trwają około miesiąca. Treningi rekrutacyjne będą odbywały się dwa razy w tygodniu – w poniedziałki i środy na terenie Pól Marsowych i AWF we Wrocław przy al. Paderewskiego 35.

Z wzięciem udział w rekrutacji wiążę się poinformowanie nas o swoich udziale poprzez wypełnienie ankiety oraz uiszczenie opłaty rekrutacyjnej, która wynosi od 30 do 50 zł.

Informację o najbliższych rekrutacjach znajdziecie w naszych mediach społecznościowych.

Wszystkich chętnych prosimy o wcześniejszy kontakt za pomocą profilu Kosynierzy Wrocław na Facebooku lub pod adresem kontakt@kosynierzy.wroclaw.pl